güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 11 min 5 ay

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), daha fazla çocuğun erken yaşta kitaplarla buluşmasını sağlayarak lisan gelişimlerini, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini desteklemek gayesiyle Okuyan Bir Gelecek platformunu (www.okuyanbirgelecek.org) kurdu. Fazıl Say’ın müzikleriyle; Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Selçuk Formül, Songül Öden ve Yekta Kopan’ın kitap okuyarak takviye verdiği proje kapsamında 100 bin çocuğun kitaplarla buluşması hedefleniyor. Okuyan Bir Gelecek platformu sayesinde binlerce çocuğun meskenine birinci sefer kitap gireceğini vurgulayan AÇEV İdare Konseyi Üyesi Ayşecan Özyeğin Oktay, “Dil gelişimi üzere temel yetkinliklerin geliştirilmesi, çocuklarımızın geleceği için tartışmasız kıymete sahip. Lisan gelişimi için de onları mümkün olduğu kadar erken kitaplarla tanıştırmak gerekiyor” diye konuştu. Türkiye’de 5-6 yaş çocuklarının yüzde 71’inin konutunda 3’ten az çocuk kitabı ya da fotoğraflı kitap bulunduğunu belirten AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı, “Bilimsel araştırmalar yüksek sosyoekonomik seviyeden ailelerin çocuklarının 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon söz, düşük sosyoekonomik düzeydeki çocukların yalnızca 13 milyon söz duyduklarını gösteriyor. 32 milyon sözlük bu farkı kapatmak için çocukları küçük yaştan itibaren kitaplar aracılığıyla yeni söz ve kavramlarla tanıştırmak büyük ehemmiyet taşıyor” dedi.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), 5 yıldır sürdürdüğü ve bugüne kadar 12 bin çocuğa ulaşan Okuyan Bir Gelecek projesini dijital platforma taşıdı. AÇEV’in Okuyan Bir Gelecek platformunu (www.okuyanbirgelecek.org) ziyaret eden çocuklar ünlü sanatkarların sesinden kitapları dinlerken ebeveynler de çocuklarının lisan ve zihinsel gelişimine dayanak olacak kitaplara ulaşabiliyor. Platform üzerinden bir bağış hareketi de başlatan AÇEV, konutlarında kitap olmayan 100 bin çocuğu kitaplarla buluşturmayı hedefliyor. Fazıl Say’ın müzikleriyle dayanak olduğu projede çocuk kitaplarına Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Selçuk Formül, Songül Öden ve Yekta Kopan ses veriyor. AÇEV, daha fazla aileye ilham vermek ve daha büyük bir toplumsal tesir yaratmak amacıyla oluşturduğu Okuyan Bir Gelecek platformunu 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’nda tüm çocuklara armağan ediyor.

AÇEV’e İdare Heyeti Üyesi olarak katkı sunmaktan ve Vakıf’ın misyonunu devam ettirmekten büyük gurur ve memnunluk duyduğunu belirten AÇEV İdare Heyeti Üyesi Ayşecan Özyeğin Oktay şunları söyledi:

“Özyeğin ailesi ve FİBA Kümesi olarak tüm toplumsal yatırımlarımızda ‘En kıymetli yatırım beşere yapılan yatırımdır’ unsurundan hareket ediyoruz. AÇEV, Hüsnü Özyeğin Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi; hepsi eğitim odaklı. Lakin AÇEV’in bunlar ortasında çok değerli bir yeri var. Zira erken çocuklukta eğitimin temellerinin sağlam atılması için çalışıyor. Yürüttüğümüz çalışmalarla bugün bu alanda birinci akla gelen kurumlardan olmak nitekim çok gurur verici. Ben de kuruluşundan bu yana AÇEV’in çalışmalarının içindeyim, hayatımın çok kıymetli bir kısmında AÇEV vardı. Bir manada birlikte büyüdüğümüzü söyleyebilirim. Vakfın çalışmalarını daima çok manalı ve kıymetli buldum lakin anne olduktan sonra değerini daha âlâ anladım. Çocuklar bu devirde ne verirseniz alıyor, geliştirerek size yansıtıyor. Lisan gelişimi üzere temel yetkinliklerin geliştirilmesi, çocuklarımızın geleceği için tartışmasız kıymete sahip. Lisan gelişimi için de onları mümkün olduğu kadar erken kitaplarla tanıştırmak gerekiyor.”

Binlerce çocuğun konutuna birinci sefer kitap girecek

5 yıl evvel Okuyan Bir Gelecek maksadıyla yola çıktıklarını belirten Özyeğin Oktay, “Bugün ise projemizi dijital bir platforma taşıyarak daha çok şahsa ulaşmayı hedefliyoruz. Bu platform sayesinde amacımız, 100 bin çocuğu kitaplarla buluşturmak. Böylelikle tahminen de binlerce çocuğun konutuna birinci sefer kitap girecek. Bir çocuğun bile kitapla buluştuğunu, kitapların dünyasına girdiğini düşünmek bizi çok heyecanlandırıyor. Bu heyecanımızı paylaşan ve Okuyan Bir Gelecek hayalimize ortak olacak herkesin ve tüm kurumların takviyelerini bekliyoruz. 23 Nisan üzere kıymetli bir günde tüm çocuklara bu türlü manalı bir armağan verebildiğimiz için çok mutluyum” dedi.

Okuyan Bir Gelecek platformu, 16 adet yayınevi, 42 müellif, 41 çizerin dayanağı ile Kidega ve Muhtaçlık Haritası’nın tahlil paydaşlığıyla hayata geçiriliyor. Kitaplar, Kidega kitap satış platformu üzerinden temin edilerek Muhtaçlık Haritası aracılığı ile belirlenen muhtaçlık sahibi çocuklara ulaştırılırken, projenin ülke genelinde yaygınlaşması hedefleniyor.

Fazıl Say projeye besteleriyle ve klasik yapıtları yorumlayarak dayanak verdi

Proje için kendi bestelerini ve klasik yapıtları yorumlayan; tıpkı vakitte ünlü isimlerin projeye takviye için bir ortaya getirilmesine büyük emek veren Fazıl Say ise projeyle ilgili şunları söyledi:

“Ankara’da edebiyatla içli dışlı bir ailede büyüyen bir çocuk olarak, kitapların zihinsel ve entelektüel gelişim için ne kadar değerli olduğunu, bir çocuğun dünyasını anlamada ve anlatmada sözlerin ehemmiyetini çok âlâ biliyorum. Erken yaşlardaki çocuklar için lisan gelişimi çok değerli bir mevzu ama benim çocukluğumda yakaladığım talih, her aile için mümkün olmuyor. Maalesef birtakım ailelerin lisan gelişimine katkı sağlayacak gereçlere erişimi hayli kısıtlı. Birtakım ailelerde ise, erişim mümkün olsa da, gelişimde kitapların yeri âlâ bilinmiyor. Bu sebeple bu alanda yapılacak her çalışmanın çok değerli olduğuna inanıyorum ve elimden gelen dayanağı vermeye çaba ediyorum. Bence Okuyan Bir Gelecek platformu da sırf çocukların değil, ailelerin de kitaplarla ilgili farkındalığını artırması açısından ehemmiyet taşıyor. Bu projenin müziklerini üstlenmek benim için de hem heyecan hem memnunluk verici oldu. Hem kendi bestelerimle hem de birtakım klasikleri yorumlayarak projeye dayanak verdim. Bu sayede edebiyatı ve müziği birleştirdik; çocukları sanatın renkli ve varlıklı dünyasıyla buluşturduk.”

Pandemide meskende eğitimi destekleyecek malzeme muhtaçlığı arttı

Bilimsel araştırmalar yüksek sosyoekonomik seviyeden ailelerde yetişen çocukların 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon söz duyduklarını, meğer düşük sosyoekonomik düzeyde yetişen çocukların yalnızca 13 milyon söz duyduklarını gösteriyor. Türkiye’nin 2018 PISA sonuçlarına nazaran, sosyoekonomik olarak en üst yüzde 25’lik dilimde yer alan öğrencilerin ortalama okuma puanı 513 iken en alt yüzde 25’lik dilimdekilerin 437. Ortadaki fark büyük oranda erken çocukluk devrinden başlayan bu eşitsizlikten kaynaklanıyor.

Ortadaki 32 milyon sözlük farkı kapatabilmek için çocukları küçük yaşlardan itibaren kitaplar aracılığıyla yeni sözler ve kavramlarla tanıştırmak büyük değer taşıdığını belirten AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı projeyle ilgili şunları söyledi:

“Kitap okuma ile ilgili bilimsel araştırmaların kıymetli bulgularına karşın, ülkemize baktığımızda maalesef 5-6 yaş çocuklarının yüzde 71’inin konutunda 3’ten az çocuk kitabı ya da fotoğraflı kitap bulunuyor. İçinde bulunduğumuz salgın periyodu maalesef bu eşitsizlikleri daha da derinleştirme riskine sahip. Salgın öncesinde de birçok araştırma, gelir ve eğitim seviyesi azaldıkça ebeveynlerin çocuklarını desteklemeye yönelik bilgi ve hünerleri ile konut ortamındaki öğrenme malzemelerinin ölçüsünün azaldığını bizlere söylüyordu. Lakin salgın nedeniyle okul ve mahalle ortamında sunulan imkanlardan yoksun kalan çocuklar, konut ortamında olan kaynaklarla hudutlu kaldı. Salgın bu nedenle hane ortamlarını destekleme konusunda bize istikamet verdi ve cesaretlendirdi. Okuyan Bir Gelecek platformunu ile erken yaşlarda olumsuz kurallarda yaşayan çocukların daha avantajlı olan akranlarından geri kalmasını önlemeye çalışıyoruz. Bunu iki biçimde yapıyoruz: Birincisi, platformda okunan her kitapla birlikte, çocuklar yeni sözler öğreniyor; her kitaba özel hazırladığımız oyun ve aktiflik teklifleriyle ebeveyn çocuk etkileşimi de artıyor. İkincisi, proje kapsamında hazırlanan kitler bağışçıların dayanaklarıyla gereksinim sahibi ailelere ulaştırılıyor. Herkesin bütçesi ve imkanları doğrultusunda katkıda bulunabileceği bir seçenek var, kâfi ki hayallerimize ortak olun. Gelin, birlikte Okuyan Bir Gelecek inşa edelim.”

Bir çocuğu kitaplarla buluşturmak için 120 lira bağış kâfi

Çocuklara gönderilmek üzere hazırlanan sette AÇEV’in erken çocukluk uzmanları tarafından seçilen 5 fotoğraflı kıssa kitabı, kitap aktiflik yönergeleri, 1 çocuk mecmuası, 1 fotoğraf defteri ve kuru boya seti yer alıyor. Kitaplar, Kidega kitap satış platformu üzerinden satın alınarak 120 TL’lik setler oluşturuluyor. 3747’ye SMS göndererek ya da FonZip üzerinden istenilen ölçüde bağış yaparak, daha çok çocuğun projeden faydalanmasına takviye olunabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir