güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 5 ay

Türk su eserleri ve hayvansal mamuller kesimi son 1 yıllık devirde ihracatta 2,5 milyar doları geçmenin memnunluğunu yaşıyor.

2023 yılında 3 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk su eserleri ve hayvansal mamuller dalı, 1 Nisan 2020 – 31 Mart 2021 periyodunda ihracatını yüzde 4’lük artışla 2 milyar 436 milyon dolardan, 2 milyar 523 milyon dolara taşıdı.

Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatında aslan hissesini 1 milyar 108 milyon dolarlık meblağla su eserleri dalı alırken, 496 milyon doları kanatlı eti, 277,6 milyon doları yumurta ihracatından olmak üzere Kanatlı dalı rekora 773,5 milyon dolarlık katkı sağladı. Çin’e ihracat vizesi alan süt eserleri dalı 310 milyon dolar dövizi ülkemize kazandırırken, bal ihracatı 25 milyon dolar biçiminde gerçekleşti. Su eserleri ve hayvansal mamuller bölümünün kapsamına giren öteki eserler ise 306 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu.

İhracatın yüzde 41’i Ege Bölgesi’nden yapıldı

Türk su eserleri ve hayvansal mamuller bölümünün son 1 yıllık devirde gerçekleştirdiği 2,5 milyar dolar ihracatta aslan hissesini 1 milyar 25 milyon dolarlık meblağla Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği aldı.

Türk somonundan tavuğa, yumurtadan peynire, tereyağından bala, bağırsaktan deniz patlıcanına, midyeden orkinosa, levrekten alabalığa, çipuradan kaya levreğine geniş eser yelpazesiyle su eserleri ve hayvansal mamulleri dünyanın dört bir tarafına ulaştıran Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yıllık ihracatı 1 milyar doları geçen dördüncü birlik olmayı başardı.

Girit: “İhracatçı Birlikleri ortasında Şampiyonlar Ligi’ne girdik”

“İhracatta 1 milyar dolarlık kritik seviyeyi geçtik. İhracatçı Birlikleri ortasında Şampiyonlar Ligi’ne girdik” diyen Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit, Türkiye’nin su eserleri ve hayvansal mamuller ihracatının yüzde 40’tan fazlasının Egeli ihracatçılarca gerçekleştirildiğini lisana getirdi.

Su eserleri ve hayvansal mamuller kesiminin ihraç eserlerinin Türkiye’de üretildiğine temas eden Girit, “Su eserleri ve hayvansal mamuller kesimimizin Türkiye’ye kazandırdığı 2,5 milyar dolar döviz sanayi dallarıyla kıyaslandığı vakit az üzere görünebilir, lakin bu sayının tamamına yakınının yerli üretimle elde edildiğini ve katma bedelinin tamamına yakınının ülkemizde kaldığı düşünüldüğünde kesimimizin sağladığı katma bedelin kıymeti daha net anlaşılacaktır” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler 2022 yılını Balıkçılık ve Su Eserleri Yılı İlan etti

Türkiye’de 2000’li yıllarla birlikte bölümün büyük bir gelişim gösterdiğini anlatan Girit, kelamlarını şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz günlerde Türkiye İhracatçılar Meclisimiz tarafından kamuoyu ile paylaşılan ‘İhracat 2021 Raporu’na nazaran 2035’te, ihracat artışının en yüksek olacağı bölümler sıralamasında Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller Kesimi yüzde 297’lik artışta ihracatını en fazla arttıracak ikinci kesimimiz olacak. 2035 yılı için ortaya konulan gayeye ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 2022’yi Milletlerarası Balıkçılık ve Su Eserleri Yılı ilan etmesi motivasyonumuzu daha da arttırdı.”

Ege’den yapılan ihracatın yüzde 76’sı su eserlerinden

Dünya sofralarının protein gereksinimini karşılayan Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 1 Nisan 2020 – 31 Mart 2021 tarihleri ortasında 1 milyar 25 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdı.

Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 1 milyar 25 milyon dolarlık ihracatına en büyük katkıyı 776 milyon 228 bin dolarlık meblağla su eserleri kesimi yaparken, Ege Bölgesi’ndeki beyaz et ve yumurta dalı 81 milyon 3 bin doları kanatlı eti, 64 milyon 34 bin doları yumurtadan olmak üzere 145 milyon 37 bin dolarlık ihracata imza attı.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracat vizesi alması sonrasında morallerin yükseldiği süt eserleri bölümü 62 milyon 70 bin dolarlık ihracat yaparken, global ısınmadan olumsuz etkilenen bal bölümünde ihracat 11 milyon 573 bin dolar formunda kayıtlara geçti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir