güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 4 min 6 ay

Şirketlerin sahip olduğu en güçlü silahlardan biri olan dataların, kaybolması ya da çalınması önemli ziyanlara neden olabiliyor. Türkiye’nin profesyonel bilgi kurtarma alanındaki öncü firması Bilgi Kurtarma Hizmetleri’nin Genel Müdürü Serap Günal, katastrofik data kaybından muzdarip şirketlerin 94’ünün ticari hayatına son verdiğine dikkat çekiyor.

Şirketler dijitalleşti, siber güvenlikleri ise askıda kaldı. Dijitalleşmenin suratı ile birlikte datalarının güvenliğini de tıpkı oranda sağlayamayan birçok şirketin ise siber taarruzlar, yedekleme sorunları ve donanımsal meseleler nedeniyle hem data hem de maddi kayıplar yaşaması kapanmalara kadar yol açıyor. Son 5 yıl içinde yaşanan bilgi ihlallerinin şirketlere ortalama maliyetlerinin 12 arttığına dikkat çeken Bilgi Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, data kaybının önüne geçmek isteyen şirketlerin profesyonel dayanak almaları gerektiğini belirtiyor.

Ticari Hayatları Sonlanıyor

Kıymetli bilgilere sahip olan birçok şirketin kabusu siber ataklar ve donanımsal arızalardan kaynaklı bilgi kayıpları oluyor. Bilhassa şahsî ve finansal bilgilerin güvenliğini tehlikeye sokacak birçok siber akın çeşidi ile gayret etmek zorunda kalan şirketlerin bir de üzerine datalarını depoladığı donanımsal aygıtlarında sıkıntılar yaşaması maddi ve prestij kaybını daha da artırıyor. O denli ki yapılan son araştırmalara dikkat çeken Serap Günal, data kaybından muzdarip şirketlerin yaklaşık 94’ünün ticari hayatlarının sona erdiğini belirtiyor. Bunun en önemli nedenleri ortasında şirketlerin data güvenliğine dayalı yatırımları es geçmesi ve profesyonel takviyelerden uzak teşebbüslerde bulunmasını örnek gösteren Günal, bilgiye sahip çıkamayan ve güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atamayan şirketlere karşı dijital dünyadaki kullanıcıların acımasız olduğunu ve şirketle bağlantısını kesebildiğini net olarak gördüklerini tabir ediyor.

Datalarına Ulaşamayan Şirketler Profesyonel Takviye Almalı

Şirketlerin güvenlik tedbirleri ortasında yer vermesinin kural olduğu data kurtarma siyasetleri, titizlikle yapılması gereken bir dizi metot içeriyor. Bir data kaybı yaşadığından şüphelenen şirketlerin, data tabanlarında ve belgelerinde daha fazla ziyan oluşmaması için emin olmadıkları hiçbir süreçte bulunmaması kritik değer taşıyor. Bilinçsizce yapılan ferdî müdahaleler ya da sorunu artırabilen fonksiyonsuz veri kurtarma yazılımları yerine hızlı bir şekilde harekete geçilerek medyanın profesyonel ellere teslim edilmesi verilerin geri döndürülme şansını büyük ölçüde artırıyor. Bu sebeple, karmaşık vakalar ve hassas veriler başta olmak üzere uzman yardımı almak, aslında tek doğru seçenek oluyor. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, “Verilerime ulaşamıyorum!” diyen şirketlerin hemen bu konuda profesyonel bir firmaya başvurması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir